Nasıl bir ülkede yaşamak istiyorsun
Menü

Nasıl bir ülkede yaşamak istiyorsun?

Gençlerin kendini ait hissettiği, ülkenin adalet, eğitim, ahlak, vicdan gibi değer ve sistemlerinin bir grup aristokratın zihnindekiler ile örtüşmesinden ziyade bireylerin, özellikle de öğrenci gençlerin zihnindekiler ile örtüştüğü bir ülkede yaşamak isterdim. Belki de sadece din, dil, ırk kavramlarının yerine adalet, eğitim, ahlak, vicdan kavramlarının değer gördüğü bir ülkede yaşamayı hayal ediyorum.

Berkant Başoğlu

Özgür, medeni ve eğitim seviyemizin iyi olduğu bir ülkede yaşamak en büyük dileğim. Yaşlandığımda bu dileğim gerçek olur mu bilmiyorum ama pek ümidim de yok açıkçası. Türkiye’nin çok büyük potansiyeli olmasına rağmen bu kadar kötü durumda olmasına bazen şaşırıyorum bazen de hiç şaşırmıyorum. Bu yüzden bence siyasetin gençleşmesi gerekir. Dinazorlardan kurtulursak hayal ettiğimiz bir ülkede yaşamaya bir kaç adım daha yaklaşmış oluruz.

Cihan Yılmaz

Bu soruya bir kitap dolusu cevap verilebilir. Çünkü ülkenin neresinden tutsak elimizde kalacak bir tarafı var. Türkiye, gençlerin umudunu ve neşesini kaybettiği bir ülke haline geldi ne yazık ki. Önce umudun yeşerdiği ve hep birlikte geleceğimizi inşa edebileceğimiz bir ülkede yaşamak isterdim. Umut ve gelecek öngörüsü olmayan bir ülkede yaşamak kahredici.

Esra Odabaşı

Türkiye’de demokrasi tek başına yeterli değil. Demokrasiyi sağlıklı biçimde ilerletecek şey aktif yurttaşlığın yayılması, eleştirel fikirlerin artması ve yerelden merkeze karar mekanizmasının gelişmesi. İktidarlar merkezdeyken kolaylıkla halkı istedikleri yönde etkileyebiliyor. Aktif yurttaş olan, eleştirmekten kaçmayan ve saygılı olan bireylerin olduğu bir ülke hayalim. Ayrıca çatışmalarımızın ana sebebi politik olaylar. Çatışma yerine çözümle yaklaşabilseydik demokrasisi zengin bir ülkede yaşıyor olurduk.

Pınar Vatansever