Nitelikli eğitim sistemi için ne yapılması gerekir
Menü

Nitelikli eğitim sistemi için ne yapılması gerekir?

Herkes öğrencilerin eğitimli olmasını bekliyor. Yönetimdekiler eğitimli olmadan öğrencilerin eğitimli olmasını bekleyemeyiz. Önce cumhurbaşkanı, bakan, müsteşar, milletvekili, milli eğitim müdürü, okul müdürü, öğretmen eğitimli olsun, gerisini sonra konuşuruz.

Baran Türkeli

Öncelikle insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, kapsayıcılık, çeşitlilik, barışın olduğu bir ortamda erişebilir ve etkili bir öğrenme ortamının sağlanması gerekiyor. Nitelikli eğitimin her bireyin çevresini geliştirmesi ve bununla birlikte eşit imkanlara sahip olduğu eğitim stratejilerinin sağlanması ile mümkün olduğuna inanıyorum.

Ela Naz Birdal

Ezbere dayalı eğitim sisteminden vazgeçilmeli. Birkaç kaliteli üniversite ve lise haricinde İngilizce öğreten kaç okul vardır bilmiyorum ama yüzde 99’umuz yabancı dil bilmiyor. Herkesin aynı tornadan çıkmaması için ezberden kurtularak uygulamalı eğitime geçmeliyiz. Özgünlüğe, bireyselliğe, yaratıcılığa, özgürlüğe, sorgulamaya, gelişime önem veren bir eğitim sistemi lazım.

Serkan Aktan

Bu ülkenin en büyük sorunu eğitim ama neredeyse önem sırası çok gerilerde. Bakanların değişmesinden tutun, her defasında eğitim sisteminin değişmesine kadar bir mesele bu kadar mı ciddiyetsizleşebilir? Önce akıllı bir yönetim, sonra vizyoner bir bakan, sonra eğitimcilerin ve velilerin eğitilmesi için sistemin topyekün yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Çünkü tepeden başlayan çürüme eğitmenlere varana kadar etkiliyor. Bu vurdumduymazlığı yenebilirsek nitelikli eğitime ancak o zaman kavuşuruz.

Yasemin Özbay