Toplumsal kutuplaşmayı nasıl aşarız
Menü

Toplumsal kutuplaşmayı nasıl aşarız?

Kutuplaşmanın temelinde bilinmeyene duyulan korku ve bu korkunun zamanla toplumsal öfkeye dönüşmesinin yattığını düşünüyorum. Öncelikle bireysel olarak bizden farklı olana saygı ve hoşgörüyle yaklaşmalı; kendi idealarımızın norm olmadığını kabul etmeliyiz. Toplum olarak da her grubun kendini dahil hissedebileceği; komüniteleşebileceği bir ortama zemin hazırlamak bireylerin içinde bulunduğu topluma yabancılaşmasını ve dolayısıyla kutuplaşmasını önleyebilir.

Bengüsu Cebeci

Öncelikle dinlemeye önem vermeliyiz. Çünkü anlayamadığımız için kutuplaşıyoruz diye düşünüyorum. Aslında karşıdakini anlamak, kendini de anlamak demek. Karşıdakini dinlemeyerek kendimize de soru sormaz oluyoruz. Bu bağlamda kilitlenip, kutuplara çekilmek en kolay yöntem maalesef.

Ferhat Çağlayan

Bireylerde kutuplaşma olduğu gibi kolektif olarak kutuplaşma olması da mümkün. Önemli olan bu kutuplaşmanın bireylerde ve toplumda ne kadar derin bir yara açıp açmadığı. Türkiye’de özellikle siyasetçiler toplumun kutuplaşmasını ister. Fanatik bir topluluk yaratmak istedikleri için işlerine gelir. Bu aynı zamanda travmatik bir şeydir. Zihinlerin zehirlenmesi gibidir. Kutuplaşmayı önlemek için insanın çok sorgulaması gerekir. Çünkü sorgulayan kişi zehirlenmez.

Nazan Özdemir

Toplumda saygı ve görgü kurallarını önce ailede, sonra okulda öğrenmeliyiz. Kutuplaşmanın ana kaynağı saygımızı yitirmemiz. Ortak paydamızı bularak bu zeminde buluşmamız gerekiyor. Böylece birbirimize olan gittikçe azalmış saygımızı tekrar kazanabiliriz. Bu ülkede ortak sevinçlere ve ortak kavgalara sebep olacak çok fazla argüman var. Toplum olarak siyasetçisinden yöneticisine, yaşlısından gencine ortak sevinçlere odaklanmamız gerekiyor. Bardağın dolu tarafına bakmak daha doğru.

Okan Akbaş