Türkiye muasır medeniyet seviyesine nasıl ulaşır
Menü

Türkiye muasır medeniyet seviyesine nasıl ulaşır?

Türkiye bugün pek çok açıdan muasır medeniyet seviyesinde. Ancak iki alanda olmamız gereken yerden çok gerideyiz: Bireysel özgürlükler ve yönetimde hesap verebilirlik. Bireysel özgürlüklerin, özellikle de tüm inançların ve ifade özgürlüğünün korunması çok önemli. Ayrıca denetim ve dengenin olması için halkın verilen kararlardan haberdar olabilmesi ve gerektiğinde bu kararları etkileyebilmesi gerekli. Bunlar sağlanırsa Türkiye istikrarlı ve güvenilir bir ülke olabilir.

Berfu Ege Söbe

Atatürk’ün Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarması için var gücüyle çalıştığını biliyoruz. Sonrasında ortaya koyulan politikaların hangisinden sonuç alabildik? Bu milletin ülke sıkıntılarından kamburu çıktı, hala ihtiyar siyasetçiler koltuk sevdasındalar. Medeniyet gelecekse önce siyasete gelmeli, sonrası zor değil.

Doruk Aydoğan

Hukuksal eşitsizlikler, zorlu ekonomik şartlar, özgürlüklerin kısıtlanması ve problem çözümlerinde akıl ve bilimden uzak, çağ dışı yöntemlerin kullanılması gibi daha da çoğaltılabilecek temel sorunlar çözüldüğünde ülkemin daha yaşanılabilir bir yer olacağını düşünüyorum.

Egemen Sarıkaya

Çağdaşlaşmak sabahtan akşama olacak bir şey değil. Bir iki nesil sonra gerçekleşecek şey gibi geliyor bana. Türkiye için bunca yaşanılan travmalardan sonra çok daha uzun bir süre gerekiyor bence. Eğitimden kültüre, adaletten demokrasiye kadar yüzlerce sınav var önümüzde. Bu sınavdan kalmış bir ülke olarak çıkış yolu için önce eğitilmiş halk, sonra adaletli ve vizyon sahibi liderler gerekiyor.

Melike Uçar